Panu Hiidenmies
Pääkirjoitus

Ampumataitoja pitää harjoitella

Riista otetaan meillä talteen yleisimmin ruutiaseella kaataen tai pudottaen. Ampumataito ja aseenkäsittelytaito ovat aina olleet meillä arvossaan. Sen lisäksi, että itse uskomme omiin kykyihimme, tulee meidän metsästäjien kyetä näyttämään myös ulospäin ympäröivään yhteiskuntaan olevamme tehokkaita metsästysampujia. Tämä ei tarkoita samaa kuin paras kilpa-ampuja, vaan sitä, että tiedostaa omat taitonsa oman aseen tehokkaassa käytössä. Vain näin voimme olla vakuuttuneita eettisestä riistalaukauksesta ja tarkastelun kestävästä metsästyksestä.

Hyvän ja turvallisen aseenkäsittelytaidon tulee olla metsästäjän perusosaamista. Metsästäjäliitto on toteuttanut Turvallista jahtia -kampanjan ja tällä hetkellä on menossa Metsästysammunnan ABC -koulutusten käynnistäminen. Metsästysammunnan ABC -hanke tarjoaa kaikille metsästyksen aloittaville mahdollisuuden päästä aidosti oppimaan turvallinen aseenkäsittely sekä tehokas riistalaukaus.

Vaikka metsästäjille tarjotaan jatkossa parempaa koulutusta ja mahdollisuuksia oppia, ei taitavaksi aseenkäsittelijäksi opita kuin käymällä ahkerasti radalla. Aseenkäsittelyn perusta luodaan aina radalla, ja kaikki hyvät ampujat tietävät, että taidon perusta luodaan riittävillä toistomäärillä. Otetaan kaikki kevään ja kesän teemaksi entistä parempien ampumataitojen harjoittelu. Siitä voi kasvaa joukkoliike, joka hyödyttää myös ampumaratoja sekä patruuna- ja asekauppaa.

Tarkkoja laukauksia!

Toimitus, Jahti–Jakt

Heli Siitari – päätoimittaja, toiminnanjohtaja
heli.siitari@metsastajaliitto.fi , 040 826 7998

Teemu Simenius – järjestöpäällikko
teemu.simenius@metsastajaliitto.fi, 010 841 0053

Sara Seppälä – toimitussihteeri
sara.seppala@metsastajaliitto.fi, 010 841 0055 / 050 442 9848

Ere Grenfors – toimittaja, koulutuspäällikkö
ere.grenfors@metsastajaliitto.fi, 010 841 0057

Kai Tikkunen – toimittaja, tiedottaja
kai.tikkunen@metsastajaliitto.fi, 010 841 0056

Jaska Salonen – toimittaja, varainhankkija
jaska.salonen@metsastajaliitto.fi, 010 841 0062 / 040 561 5076

Jussi Partanen – toimittaja, koulutussuunnittelija
jussi.partanen@metsastajaliitto.fi, 010 841 0065

Jahti-lehti on Suomen Metsästäjä­liiton jäsenlehti

Toimitus

Suomen Metsästäjäliitto

Kinturinkuja 4, PL 91

11101 Riihimäki

puh. 010 841 0050

fax. 010 841 0051

suomen@metsastajaliitto.fi

jahti@metsastajaliitto.fi

www.metsastajaliitto.fi

Tilaukset

010 841 0050

Ilmoitusmyynti

Jaska Salonen 010 841 0062

metsastajaliitto.fi/mediakortti

Ulkoasu

Magnus Scharmanoff,
Aste Helsinki Oy

Digituotanto

Aste Helsinki Oy

astehelsinki.fi

Digi-Jahti ilmestyy vuonna 2017 viisi kertaa

(maaliskuu, toukokuu, elokuu, lokakuu, marraskuu)

Painettu Jahti-lehti ilmestyy viitenä numerona vuodessa

(helmikuu, huhtikuu, heinäkuu, syyskuu ja joulukuu)

51. vuosikerta

Levikki 143 556 (LT 2011)

ISSN 1234-3090