Tuomas Hallenberg
Puheenjohtajan palsta

Kesän korvalla

Kevät on saapunut tällä kertaa hieman viivytellen. Luonnossa liikkuessani olen paikoin nähnyt kohtuullisen runsaasti emolintuja, mutta parin hankalan kevään jälkeen kotoiset kanalintumme tarvitsevat hyvän lisääntymisjakson, josta lähdetään taas nousuun. Tätä toivoo varmasti moni meistä. Kesäkuulle odotamme lämpöisiä päiviä ja lauhoja suviöitä.

Vielä ehtii tehdä pieniä luonnonhoitotöitä. Telkänpönttöjen kunto on jo pitkälti jo tarkistettu pesintäkautta varten. Sorsan keinopesien teko on helppoa, edullista ja tuloksellista riistanhoitoa. Ohjeita löytyy internetistä. Mikä sen mukavampaa, kuin seurata poikueiden touhuja pohjolan kesässä.

Susipolitiikassa on edessä merkittävä tarkistuspiste, kun Luonnonvarakeskus julkaisee kevätkesästä tuoreen kanta-arvion maamme susikannasta. Huolehditaanpa vielä siitä, että keskeisillä alueilla jälki- ja muuta petohavaintodataa keräävät metsästäjät ja tutkijat tapaavat yhteistyökokouksissa käyden yhdessä läpi arviointikauden havaintoja. Tassu-järjestelmän havaintotiedot saadaan vielä toimitettua ajoissa tutkimuksen tarpeisiin. Haastan kaikki osapuolet nyt talkoisiin asiassa, koska tämä arvio on kansallisesti merkittävä. Olemme vieneet viestiä tilanteesta ja tavanneet monia tahoja asiassa, Euroopassa ollaan varsin kiinnostuneita kansallisista linjauksistamme. Ja työ jatkuu. Tehdään siis tämä kierros hyvin!

Uusi metsästyslakiesitys on eduskunnassa käsittelyssä. Se sisältää monia myönteisiä asioita. Suomen Metsästäjäliitto on lausunut aiheesta kattavasti. Seuraamme tilannetta ja ja pyrimme varmistamaan, että saamme kelpo lain, joka mahdollistaa hienon harrastuksemme jatkumisen – yli sukupolvien.

Hyvää kesää lukijoillemme!

Toimitus, Jahti–Jakt

Heli Siitari – päätoimittaja, toiminnanjohtaja
heli.siitari@metsastajaliitto.fi , 040 826 7998

Teemu Simenius – järjestöpäällikko
teemu.simenius@metsastajaliitto.fi, 010 841 0053

Sara Seppälä – toimitussihteeri
sara.seppala@metsastajaliitto.fi, 010 841 0055 / 050 442 9848

Ere Grenfors – toimittaja, koulutuspäällikkö
ere.grenfors@metsastajaliitto.fi, 010 841 0057

Kai Tikkunen – toimittaja, tiedottaja
kai.tikkunen@metsastajaliitto.fi, 010 841 0056

Jaska Salonen – toimittaja, varainhankkija
jaska.salonen@metsastajaliitto.fi, 010 841 0062 / 040 561 5076

Jussi Partanen – toimittaja, koulutussuunnittelija
jussi.partanen@metsastajaliitto.fi, 010 841 0065

Jahti-lehti on Suomen Metsästäjä­liiton jäsenlehti

Toimitus

Suomen Metsästäjäliitto

Kinturinkuja 4, PL 91

11101 Riihimäki

puh. 010 841 0050

fax. 010 841 0051

suomen@metsastajaliitto.fi

jahti@metsastajaliitto.fi

www.metsastajaliitto.fi

Tilaukset

010 841 0050

Ilmoitusmyynti

Jaska Salonen 010 841 0062

metsastajaliitto.fi/mediakortti

Ulkoasu

Magnus Scharmanoff,
Aste Helsinki Oy

Digituotanto

Aste Helsinki Oy

astehelsinki.fi

Digi-Jahti ilmestyy vuonna 2017 viisi kertaa

(maaliskuu, toukokuu, elokuu, lokakuu, marraskuu)

Painettu Jahti-lehti ilmestyy viitenä numerona vuodessa

(helmikuu, huhtikuu, heinäkuu, syyskuu ja joulukuu)

51. vuosikerta

Levikki 143 556 (LT 2011)

ISSN 1234-3090