Heli Siitari
Pääkirjoitus

Vipinää kintuissa

Vaikka aktiivinen metsästyskausi on tauolla, tekee toimiston väki ahkerasti töitä meidän kaikkien metsästäjien asioiden eteen. Aselain kansallinen toteutus, suden kannanhoito sekä siihen liittyvät moninaiset kysymykset ja yhteistyö, aselupien hakuprosessien ajaminen, liiton strategian kehittäminen sekä siihen kuuluvat viestinnän kehittäminen, jäsenpalvelujen parantaminen ja liiton tasa-arvo- ja yhdenmukaisuus ohjelman rakentaminen pitävät meidät oikeiden asioiden äärellä. Liitto panostaa jäsenpalvelujensa kehittämiseen, ja siihen tarvitsemme teidän palautettanne! Luvassa on muun muassa jäsenkysely asian tiimoilta tulevana syksynä. Haluamme kehittyä.

Lämmin ja aikainen kesän alku on hellinyt luontoamme harvinaisen pitkään. Toivottavasti kelit jatkuvat tasaisina kesäkuun ajan, jotta voisimme saada parannusta pohjalla olleisiin metsäkanalintukantoihin! Uusi metsästyslain muutos mahdollistaa metsäkanalintujen ja monen muun lajin metsästyksen entistä pidempään. Valkohäntäpeuran kyttäysmetsästys saa jatkua uuden lain mukaan helmikuun puoleen väliin. On hyvä, että metsästyslaki antaa mahdollisuuksia, mutta vastuullinen metsästäjä ja metsästysseura on aina ajan tasalla paikallisesta riistakannasta ja eettisistä käytänteistä, ja muokkaa toimintatapojaan sen mukaisiksi – laki antaa vaan raamit toiminnalle. Metsästäjille on annettu entistä enemmän vastuuta.

Riihimäen Kansainväliset Erämessut ovat ovella. Ne kokoavat kesäkuun alussa alan toimijoita ja harrastajia yhteen. Tervetuloa tapaamaan Metsästäjäliiton väkeä omalle osastollemme!

Kesäterveisin!

Toimitus, Jahti–Jakt

Heli Siitari – päätoimittaja, toiminnanjohtaja
heli.siitari@metsastajaliitto.fi , 040 826 7998

Teemu Simenius – järjestöpäällikko
teemu.simenius@metsastajaliitto.fi, 010 841 0053

Sara Seppälä – toimitussihteeri
sara.seppala@metsastajaliitto.fi, 010 841 0055 / 050 442 9848

Ere Grenfors – koulutuspäällikkö
ere.grenfors@metsastajaliitto.fi, 010 841 0057

Kai Tikkunen – tiedottaja
kai.tikkunen@metsastajaliitto.fi, 010 841 0056

Jaska Salonen – yhteyspäällikkö
jaska.salonen@metsastajaliitto.fi, 010 841 0062 / 040 561 5076

Jussi Partanen – koulutussuunnittelija
jussi.partanen@metsastajaliitto.fi, 010 841 0065

Sari Järvinen – viestintäpäällikkö
sari.jarvinen@metsastajaliitto.fi, 010 841 0068

Henri Mutanen – nuorisovastaava
henri.mutanen@metsastajaliitto.fi, 010 841 0067

Jahti-lehti on Suomen Metsästäjä­liiton jäsenlehti

Toimitus

Suomen Metsästäjäliitto

Kinturinkuja 4, PL 91

11101 Riihimäki

puh. 010 841 0050

fax. 010 841 0051

suomen@metsastajaliitto.fi

jahti@metsastajaliitto.fi

www.metsastajaliitto.fi

Tilaukset

010 841 0050

Ilmoitusmyynti

Jaska Salonen 010 841 0062

metsastajaliitto.fi/mediakortti

Ulkoasu

Magnus Scharmanoff,
Aste Helsinki Oy

Digituotanto

Aste Helsinki Oy

astehelsinki.fi

Digi-Jahti ilmestyy vuonna 2018 kolme kertaa

(maaliskuu, kesäkuu, marraskuu)

Painettu Jahti-lehti ilmestyy viitenä numerona vuodessa

(helmikuu, huhtikuu, elokuu, syyskuu ja joulukuu)

52. vuosikerta

Levikki 143 556 (LT 2011)

ISSN 1234-3090