Panu Hiidenmies
Pääkirjoitus

Upea metsäkauris

Metsäkauris on pienin hirvieläimistämme. Takavuosina kauriskanta lähti ilahduttavaan nousuun. Liiallisen metsästysverotuksen ja kovan petopaineen alla kauriit kuitenkin näyttivät vähenevän. Kaurista ei osattu metsästää riittävän varovasti, ja orastavan kannan yliverotus oli monin paikoin tosiasia. Myös luontainen kato oli kova. Erityisesti ilves ja kettu löivät lovea kauriskantoihin.

Metsäkauris on kiitollinen riistanhoidon kohde. Se tarjoaa monipuoliset metsästysmahdollisuudet silloin, kun kanta kestää verotusta. Kauriilla on näyttävät ja halutut trofeet. Liha on erinomaista ja saalis kätevä käsitellä. Metsästys ajavilla ja karkottavilla koirilla, hiivintä ja houkuttelu ovat yleisimpiä kauriin metsästysmuotoja. Unohtamatta perinteistä ruokamailla kyttäämistä.

Kauris tarjoaa myös luonnontarkkailijoille hienoja elämyksiä. Eläin on upea ilmestys ja jollain tavalla myös salaperäinen. Sen aistit ovat tarkat ja liikkeet nopeat. Kauris on haluttu saalis.

Suomessa ei valitettavasti seurata riistantutkimuksen menetelmin kauriskannan kokoa kovinkaan tarkasti. Saalistilastoa sentään pidetään. Metsästysseuroista saatujen tietojen mukaan kauriskannat lienevät taas elpymässä. Tämä on iloinen uutinen. Metsästettävä kauriskanta tarjoaa monia hienoja mahdollisuuksia. Etenkin näin kevätpukkimetsästyksen aikaan tuleekin mieleen eikö Suomeen mahtuisi metsäkauriita enemmänkin. Tätä kannattaa pohtia metsästysseuroissa nyt, kun kanta taas näyttää elpymisen merkkejä.

Toimitus, Jahti–Jakt

Heli Siitari – päätoimittaja, toiminnanjohtaja
heli.siitari@metsastajaliitto.fi , 040 826 7998

Teemu Simenius – järjestöpäällikko
teemu.simenius@metsastajaliitto.fi, 010 841 0053

Sara Seppälä – toimitussihteeri
sara.seppala@metsastajaliitto.fi, 010 841 0055 / 050 442 9848

Ere Grenfors – toimittaja, koulutuspäällikkö
ere.grenfors@metsastajaliitto.fi, 010 841 0057

Kai Tikkunen – toimittaja, tiedottaja
kai.tikkunen@metsastajaliitto.fi, 010 841 0056

Jaska Salonen – toimittaja, varainhankkija
jaska.salonen@metsastajaliitto.fi, 010 841 0062 / 040 561 5076

Jussi Partanen – toimittaja, koulutussuunnittelija
jussi.partanen@metsastajaliitto.fi, 010 841 0065

Jahti-lehti on Suomen Metsästäjä­liiton jäsenlehti

Toimitus

Suomen Metsästäjäliitto

Kinturinkuja 4, PL 91

11101 Riihimäki

puh. 010 841 0050

fax. 010 841 0051

suomen@metsastajaliitto.fi

jahti@metsastajaliitto.fi

www.metsastajaliitto.fi

Tilaukset

010 841 0050

Ilmoitusmyynti

Jaska Salonen 010 841 0062

metsastajaliitto.fi/mediakortti

Ulkoasu

Magnus Scharmanoff,
Aste Helsinki Oy

Digituotanto

Aste Helsinki Oy

astehelsinki.fi

Digi-Jahti ilmestyy vuonna 2017 viisi kertaa

(maaliskuu, toukokuu, elokuu, lokakuu, marraskuu)

Painettu Jahti-lehti ilmestyy viitenä numerona vuodessa

(helmikuu, huhtikuu, heinäkuu, syyskuu ja joulukuu)

51. vuosikerta

Levikki 143 556 (LT 2011)

ISSN 1234-3090