Heli Siitari
Pääkirjoitus

Kohti uutta kautta

Terveiset lukijoillemme uudelta päätoimittajalta! Kesällä on hoidettu ympäristöjä ja valmisteltu jahtikautta. Kausi on korkattu kyyhkyjahdilla, ja muutaman päivän päästä yhä useampi metsästäjä pääsee tositoimiin harrastuksensa pariin. Liiton toimistolla on vilskettä ja positiivista tohinaa muun muassa edunvalvonnan, jäsenneuvonnan ja viestinnän saralla. Paljon on tehtävää, ja askel askeleelta kehitämme toimintaamme. Yhteistyöllä pääsemme tuloksiin!

Metsästyslakia ja muuta metsästystä koskevaa lainsäädäntöä on uudistettu ja ollaan edelleen uudistamassa. Yhtenä aiheena tulee olemaan koiran käyttö metsästyksessä. Mitä olisikaan metsästys ilman toimivia koiria! Metsästyskoira on useimmalle meistä kuin perheenjäsen. Koira pitää meitä liikkeessä ja vaikuttaa positiivisesti myös hyvinvointiimme.

Tulevaisuudessa lainsäädännössä tullaan kiinnittämään yhä enemmän huomiota myös saaliseläinten hyvinvointiin. Meidän kaikkien metsästäjien velvollisuus on kohdella saalistamme suurella kunnioituksella. Kauden alussa olisi hyvä miettiä näitä asioita ehkä uudelta kantilta, ja tarvittaessa muuttaa vanhoja toimintamallejamme. Riistalaukauksen tulisi olla turvallinen ja kaikin tavoin vastuullinen. Muistetaan, että jokainen meistä on tavallaan (ja tavoillaan) käyntikortti metsästyksen puolesta ja pidetään lippu korkealla!

Oikein mukavaa syksyä teille kaikille.

Toimitus, Jahti–Jakt

Heli Siitari – päätoimittaja, toiminnanjohtaja
heli.siitari@metsastajaliitto.fi , 040 826 7998

Teemu Simenius – järjestöpäällikko
teemu.simenius@metsastajaliitto.fi, 010 841 0053

Sara Seppälä – toimitussihteeri
sara.seppala@metsastajaliitto.fi, 010 841 0055 / 050 442 9848

Ere Grenfors – toimittaja, koulutuspäällikkö
ere.grenfors@metsastajaliitto.fi, 010 841 0057

Kai Tikkunen – toimittaja, tiedottaja
kai.tikkunen@metsastajaliitto.fi, 010 841 0056

Jaska Salonen – toimittaja, varainhankkija
jaska.salonen@metsastajaliitto.fi, 010 841 0062 / 040 561 5076

Jussi Partanen – toimittaja, koulutussuunnittelija
jussi.partanen@metsastajaliitto.fi, 010 841 0065

Jahti-lehti on Suomen Metsästäjä­liiton jäsenlehti

Toimitus

Suomen Metsästäjäliitto

Kinturinkuja 4, PL 91

11101 Riihimäki

puh. 010 841 0050

fax. 010 841 0051

suomen@metsastajaliitto.fi

jahti@metsastajaliitto.fi

www.metsastajaliitto.fi

Tilaukset

010 841 0050

Ilmoitusmyynti

Jaska Salonen 010 841 0062

metsastajaliitto.fi/mediakortti

Ulkoasu

Magnus Scharmanoff,
Aste Helsinki Oy

Digituotanto

Aste Helsinki Oy

astehelsinki.fi

Digi-Jahti ilmestyy vuonna 2017 viisi kertaa

(maaliskuu, toukokuu, elokuu, lokakuu, marraskuu)

Painettu Jahti-lehti ilmestyy viitenä numerona vuodessa

(helmikuu, huhtikuu, heinäkuu, syyskuu ja joulukuu)

51. vuosikerta

Levikki 143 556 (LT 2011)

ISSN 1234-3090