Panu Hiidenmies
Pääkirjoitus

Susijahdin tulee jatkua

Suden kannanhoidollisen metsästyksen kokeilu on kestänyt Suomessa nyt kaksi vuotta. Jahdin onnistumisesta on napistu, vaikka kokonaisuutena metsästys sujui hyvin.

Susikantaa on voitava jatkossakin verottaa yhteisten ja kohtuullisten pelisääntöjen mukaan. Suden metsästys tai mikään muukaan metsästys ei ole aivokirurgin työtä, jossa monien muuttujien paineessa asiat sujuvat aina ennakolta suunnitellusti. Sudenkaatoon annettujen poikkeuslupien ehdoissa on huomioitava myös käytännön metsästyksen aiheuttamat vaatimukset aikaisempaa paremmin.

Sudet verottavat metsästyskoiria ja riistaa ja aiheuttavat vahinkoa myös kotieläimille. Pedot on tärkeä pitää ihmisarkoina kohdistamalla reipasta painetta asutuksen lähettyvillä liikkuviin yksilöihin ja laumoihin. Vahinkoa aiheuttavat ja liian rohkeat sudet on poistettava heti.

Metsästäjät ovat hoitaneet oman osuutensa susijahdista nyt mallikkaasti. Kannanhoidollisen susijahdin tulee jatkua. Valtiovallan ja riistahallinnon on tehtävä jo alkusyksyn aikana kaikkensa jahdin jatkumisen turvaamiseksi. Metsästäjäliitto on kertonut selkeän viestinsä aiheesta sekä Suomen että EU:n korkeimmille asiasta päättäville tahoille.

Toimitus, Jahti–Jakt

Heli Siitari – päätoimittaja, toiminnanjohtaja
heli.siitari@metsastajaliitto.fi , 040 826 7998

Teemu Simenius – järjestöpäällikko
teemu.simenius@metsastajaliitto.fi, 010 841 0053

Sara Seppälä – toimitussihteeri
sara.seppala@metsastajaliitto.fi, 010 841 0055 / 050 442 9848

Ere Grenfors – toimittaja, koulutuspäällikkö
ere.grenfors@metsastajaliitto.fi, 010 841 0057

Kai Tikkunen – toimittaja, tiedottaja
kai.tikkunen@metsastajaliitto.fi, 010 841 0056

Jaska Salonen – toimittaja, varainhankkija
jaska.salonen@metsastajaliitto.fi, 010 841 0062 / 040 561 5076

Jussi Partanen – toimittaja, koulutussuunnittelija
jussi.partanen@metsastajaliitto.fi, 010 841 0065

Jahti-lehti on Suomen Metsästäjä­liiton jäsenlehti

Toimitus

Suomen Metsästäjäliitto

Kinturinkuja 4, PL 91

11101 Riihimäki

puh. 010 841 0050

fax. 010 841 0051

suomen@metsastajaliitto.fi

jahti@metsastajaliitto.fi

www.metsastajaliitto.fi

Tilaukset

010 841 0050

Ilmoitusmyynti

Jaska Salonen 010 841 0062

metsastajaliitto.fi/mediakortti

Ulkoasu

Magnus Scharmanoff,
Aste Helsinki Oy

Digituotanto

Aste Helsinki Oy

astehelsinki.fi

Digi-Jahti ilmestyy vuonna 2017 viisi kertaa

(maaliskuu, toukokuu, elokuu, lokakuu, marraskuu)

Painettu Jahti-lehti ilmestyy viitenä numerona vuodessa

(helmikuu, huhtikuu, heinäkuu, syyskuu ja joulukuu)

51. vuosikerta

Levikki 143 556 (LT 2011)

ISSN 1234-3090